ПРОТОКОЛ № 16
ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ПОСТОЯННАТА КОМИСИЯ ПО “ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ, ПРИВАТИЗАЦИЯ И СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ, ЖИЛИЩНА ПОЛИТИКА”
На 25.03.2025 г. от 09:00 часа в заседателната зала на Общински съвет – Силистра се проведе присъствено заседание на постоянната комисия по “Общинска собственост, приватизация и следприватизационен контрол, жилищна политика” към Общински съвет – Силистра.
В началото на заседанието г-н Димитър Трендафилов – Председател на Общински съвет – Силистра информира, че поради уважителни причини отсъстват председателят на комисията г-жа Илияна Митева и заместник-председателят на комисията г-н Станислав Ковачев и по стечение на обстоятелствата ще води настоящото заседание на постоянната комисия.
По правилник Председателят г-н Димитър Трендафилов направи проверка на кворума. Общинските съветници удостовериха присъствието си с подписи в присъствения лист на постоянната комисия, който е неразделна част от настоящия протокол.
Според присъствения списък, отсъстващи от заседанието са: Бирол Мехмед, Борислав Борисов, Илиана Митева, Красимир Димитров, Станислав Ковачев, Стоил Стойчев и Стоян Киров.
При проверката на кворума беше установено, че от общо 18 общински съветника в залата присъстваха 9 и на основание чл. 27, ал. 2 от ЗМСМА заседанието бе обявено за открито. В хода на заседанието на постоянната комисия се присъединиха г-н Лазар Лазаров и г-н Орлин Николов.
Присъстващи гости на заседанието бяха: Николай Николов – директор дирекция “Правна”, Габриела Кръстилова – ст. юрисконсулт при Община Силистра, Димитър Караджов – директор дирекция “Икономика”, Милен Неделчев – управител на ОП “Синева”, Венета Михайлова – гл. експерт “Управление и разпореждане с общински жилищен фонд”, Снежана Неделчева – ст. експерт “Разпореждане с общинска собственост и приватизация”, инж. Милен Боранов и инж. Татяна Филева – представители на “Водоснабдяване и канализация” ООД град Силистра, Ивелина Илиева – мл. експерт “СД” при Община Силистра, Мирослава Моллова-Димова – гл. експерт “СИРЛНП” при Община Силистра, Маргарита Минчева – гл. специалист “Управление на общински нежилищен фонд”,журналисти и граждани.
Председателят на Общинския съвет докладва дневния ред на заседанието, представен и обявен предварително като благодари на г-н Свилен Димитров за корекцията, че комисията няма кворум.
1. ДЗ с изх. № 1314 от 20.03.2025 г.: Приемане на Етичен кодекс на общинските съветници от Общински съвет – Силистра.
/т.2 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра изказа следното: “Етичният кодекс престоя в необходимия срок от един месец. През този срок постъпиха предложения от колегата Красимир Димитров, които бяха разгледани от комисията и беше допълнен Етичния кодекс. Днес са входирани предложения и от доц. д-р Теменужка Богданова, която предлага в чл. 6 (1) да бъде изписан по следния начин: Първа точка: За осигуряване на гаранции за спазването на нормите от настоящия Етичен кодекс, Общинският съвет създава Временна комисия по етика за периода на мандата в състав от пет общински съветници. Втора точка от чл. 6 е: Членовете на Комисията не могат да разкриват информация, достъпна им във връзка с тяхната дейност.
В чл. 6, ал. 3 се допълва: При наличие на постъпила жалба или сигнал, които съдържат данни за неспазване на принципите и правилата на този кодекс и жалбата или сигналът не подлежат на разглеждане по друг ред, комисията по ал.1 в 14-дневен срок изяснява всички факти и обстоятелства от значение за приемане на решение по случая и внася съответно предложение до Общинския съвет. След думата ал. 1 се допълва с текста “14-дневен срок”.
В чл. 6, ал. 8: Ако комисията прецени, че становището по жалбата или сигнала е извън нейните правомощия или че извършеното деяние е административно нарушение или престъпление, тя прекратява разследването и се обръща към компетентен орган. Чл. 6 се допълва с ал. 8. Значи точка 8 в ал.2.
Точка 9: Когато съдържащите се в жалбата или сигнала обвинения са неоснователни или необосновани, Комисията прекратява разследването като изготвя мотивирано писмено заключение, което изпраща на жалбоподателя и на общинския съветник, срещу когото е жалбата или сигнала. Това са нови точки.”
Дадена бе думата на г-н Свилен Димитров – общински съветник от групата на “Възраждане”, който попита следното: “Този 14-дневен срок за създаване на комисията ли е това?”
Г-н Димитър Трендафилов – председателстващ комисията уточни, че 14-дневния срок е за разглеждането на жалбите.
Председателят г-н Димитър Трендафилов обяви, че комисията има кворум, тъй като вече в залата присъстват 10 общински съветника от 18 и подложи на гласуване внесените от г-жа Теменужка Богданова предложения за промяна.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 10 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят направените предложения за промяна в проекта за Етичен кодекс.
Председателят на Общински съвет – Силистра подложи на гласуване цялата докладна записка с така направените промени.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 1 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 10 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
2. ДЗ с вх. № 1252 от 21.02.2025 г.: Приемане на нови “Наредба за изменение и допълнение на подзаконови нормативни актове – наредби, приети от Общински съвет – Силистра” и “Правилник за изменение и допълнение на подзаконови нормативни актове – правилници, приети от Общински съвет – Силистра”.
/т.3 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра изказа следното: “Докладната записка и тези наредби и правилника са продиктувани от Закона за приемане на еврото като официална валута в Република България.”
Председателстващият комисията даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка.
Г-н Стефан Железов – общински съветник от групата на “ПП-ДБ” каза че , текста в самото решение към докладната записка, който гласи: “Приема “Наредба за изменение и допълнение на подзаконови нормативни актове – наредби, приети от Общински съвет – Силистра” и “Правилник за изменение и допълнение на подзаконови нормативни актове – правилници, приети от Общински съвет – Силистра””, е изключително кратък. В наредбите не се обхващат всички цифри, които трябва да бъдат актуализирани. Като пример той даде чл. 13, т.10 и т. 16 от Наредбата за условията и реда за упражняване на правата на собственост на Община Силистра в търговски дружества, участието в дружества по закона за задълженията и договорите и сключването на договори за съвместна дейност, както и доста от текстовете от Наредбата за определяне и администриране на местните данъци на територията на Община Силистра. Затова г-н Стефан Железов помоли в самота решение текста да бъде разширен и по-прецизно написан. Предложението, което направи е в параграфите, където е изписано: “размерът на всички такси и цени на услуги, посочени в български лева”, да бъде допълнено следното: “размерът на всички данъци, такси, цени на услуги, глоби, имуществени санкции, финансово подпомагане и стимулиране, както и всички други разпоредби, съдържащи цифров израз в български лева”.
Г-н Николай Николов – директор дирекция “Правна” изказа следното: “За местните данъци мисля, че е изписано коректно.”
Г-н Стефан Железов уточни, че има и други неща, не са само данъците и помоли г-н Николай Николов да помислят как да бъде разширен текста, поне за двете изброени от него наредби.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване предложението от г-н Стефан Железов във всички параграфи, в които се цитира превалутирането, вместо текста “размерът на всички такси и цени на услуги”, да бъде изписано “данъци, такси, цени на услуги, глоби, имуществени санкции, финансово подпомагане и стимулиране, както и всички други разпоредби, съдържащи цифров израз в български лева”.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 9 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 глас “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят предложението към докладната записка.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване цялата докладна записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 2 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 9 гласа “за”, 1 глас “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
3. ДЗ с вх. № 1313 от 19.03.2025 г.: Изменение и допълнение на Наредбата за символиката и отличията на Община Силистра.
/т.4 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка като уточни, че предложените измененията в Наредбата са престояли необходимия срок от 1 месец и не са постъпили предложения за промяна.
Председателят г-н Димитър Трендафилов даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка. Такива не бяха направени.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 3 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 10 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
4. ДЗ с вх. № 1309 от 18.03.2025 г.: Изменение и допълнение в Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услугите в Община Силистра.
/т. 5 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и информира присъстващите, че Наредбата е престояла необходимия срок от 1 месец.
Г-н Георги Гайдаров информира присъстващите, че в законовия срок има постъпило предложение от г-н Милен Неделчев.
Председателят г-н Димитър Трендафилов даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка.
Според г-жа Мария Димитрова много се вдигат месечните цени.
Председателстващият комисията уточни, че целта е да се уеднаквят цените, които са в Наредбата за общинската собственост и Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 4 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 7 гласа “за”, 3 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
5. ДЗ с вх. № 1306 от 17.03.2025 г.: Утвърждаване на нов Правилник за устройството и дейността на обществения съвет по социално подпомагане към община Силистра.
/т. 6 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка.
Г-жа Мария Илчева – Иванова – общински съветник от групата на “ПП-ДБ” изказа следното: ”Към чл. 16 е написано, че максималният размер на еднократната социална помощ е в размер на 500 лева, веднъж в рамките на една календарна година. Тук обаче става въпрос за примерно, за скъпоструващи жизненоважни операции или лечение. Също така говорим за случаи, когато има пожар или други стихийни бедствия. Според мен тези 500 лева са прекалено малко пари. Говорим за максималния размер и предлагам да увеличим този максимален размер на някаква по-приемлива сума, защото ако си спомняте сме гласували по няколко хиляди лева за различни случаи, основно за лечение на дечица.”
Председателят г-н Димитър Трендафилов попита: “Вашето предложение като конкретика от 500 лева, на колко лева да е?”
Г-жа Мария Илчева – Иванова отговори, че предлага този максимален размер да се увеличи на 2 000 лева.
Г-жа Мария Димитрова помоли представителите от общинска администрация да направят разяснение.
Дадена бе думата на г-жа Мирослава Моллова-Димова – гл. експерт “СИРЛНП” при Община Силистра: “Уважаеми г-н Председател, дами и господа общински съветници, колеги, когато и до момента така сме практикували, това е максималният размер по правилник. В правилника има член, който допуска при извънредни ситуации, Общинският съвет да взема решение за по-големи суми. През годините са правени много такива, са водени разговори и опити евентуално да се сложи някаква по-висока максимална граница, но след това е много трудно да се прецизира от членовете на комисията на кого, колко да се отпусне. Трябва да са много точно критериите, които като цяло никога не могат да бъдат толкова обективни и обхващащи нали ситуациите. По тази причина е поставен този максимум според възможностите на общината. А, когато има извънредни ситуации, те се разглеждат от Общински съвет и съответно се взема решение за по-висока сума. Досега кандидатите, хората, които сме подкрепили в общи линии се движат наистина в рамките на тези 500 лева. Благодаря!”
Г-жа Мария Илчева – Иванова благодари за информацията.
Г-жа Иванка Ташева – общински съветник от Коалиция “Граждани за общината” изказа следното: “Предвид на това, че тези 500 лева са от може би 2 години най-малко или повече, знаете, че вече цените скочиха на всичко нагоре и аз правя предложение цената, максималната да бъде 650 лева. Да има възможност и за който има нужда от по-голяма сума. Мисля, че е прилично.”
Председателят г-н Димитър Трендафилов попита следното: “Г-жо Илчева, поддържате ли Вашето предложение за 2 000 лева, тъй като предполагам, че Ви стана ясно това решение за отпускане на помощ се взема в комисия. Общински съвет има правомощията да увеличава сумата и да остане за гласуване предложението на г-жа Ташева.”
Г-жа Мария Илчева – Иванова оттегли своето предложение.
Г-жа Марияна Чобанова – юрисконсулт към Общински съвет – Силистра зададе следния въпрос към общинска администрация: “Кое налага приемането на нов правилник, а не промени стария?”
Г-жа Мирослава Моллова-Димова – гл. експерт “СИРЛНП” при Община Силистра отговори следното: “На заседание на съвета бе прието от комисията предвид множеството промени, които в една голяма част са и детайлни. Просто по-ясно ще бъде ако се приеме нов правилник.”
Г-жа Марияна Чобанова уточни следното: “Искам да кажа, само да вметна да го имате предвид, че ако се обжалва този правилник, в съда питат кое е наложило да се приеме нов, а не дали ще се промени стария. Значи, трябва да имате генерални промени в съответния правилник, за да се приеме нов. Съветвам Ви, да не се пристъпва с лека ръка към нов. А, “било и става” в докладните пишем само, когато правим промяна. Когато е изцяло нов, се обяснява кое налага новия правилник.”
Г-жа Мария Димитрова – общински съветник от групата на “ГЕРБ” изказа следното: ”Даже аз Ви съветвам да го оттеглите този правилник и на следващата сесия да ни го дадете както трябва.”
Председателят г-н Димитър Трендафилов уточни, че предложенията се гласуват по реда на постъпване и помоли първо да се гласува предложението от г-жа Иванка Ташева.
Дадена бе думата на г-жа Галина Павлова – общински съветник от групата на “БСП”, която поиска да се изкаже по-рано: “По повод, което каза г-жа Чобанова, аз само да кажа, че наистина в “било, става”, понеже съм член на тази комисия на обществения съвет. Ако забелязвате, има много неща, които отпадат и това създава объркване и може би затова така, нали се реши да бъде представено, за да се види кое е новото. Защото наистина тия неща, които отпадат и новите, които са систематизирани по-добре са изчистени и по-ясно са показани. Това е било мотива, нали по този начин да бъде представено новия правилник. Това имах предвид. Това исках да кажа на г-жа Чобанова. Може би чисто структурно е права, че е трябвало да бъде изписан с новия текст, но тука пък е по-ясно и аз мисля, че в комисията ние го коментирахме това като работен вариант. Аз мисля, че така беше, като работен вариант и може би е трябвало, наистина може би е наша грешка на комисията, че не сме го представили в променения вид така да се каже, а само в работния вид, който ние го работихме.”
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване предложението от г-жа Иванка Ташева за увеличаване на сумата от 500 на 650 лева.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 5 гласа “за”, 0 гласа “против” и 5 гласа “въздържал се”, членовете на комисията не изразиха конкретно становище по направеното предложение.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване предложението от г-жа Мария Димитрова за отлагане на докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 8 гласа “за”, 0 гласа “против” и 2 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят предложението за отлагане на докладната записка.
6. ДЗ с вх. № 1248 от 20.02.2025 г.: Промяна в Наредбата за реда и условията за поставяне и премахване на преместваеми обекти на територията на Община Силистра, приета с Решение на Общински съвет – Силистра № 355 от 26.09.2024 г..
/т.7 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра информира присъстващите, че вносителят на докладната записка г-жа Мария Христова Илчева-Иванова е заявила своето желание тя да бъде оттеглена и входирана на следващата сесия.
Г-жа Мария Илчева – Иванова изказа следното: “Да, налага се да оттегля докладната си, защото в т. 3 от дневния ред ние правим промяна в тази Наредба и има противоречие. Все пак се получава така, че в две различни точки разглеждаме една и съща наредба. За да няма проблеми, оттеглям своята и ще бъде разгледана при следващата ни сесия и постоянни комисии.”
7. ДЗ с вх. № 1301 от 14.03.2025 г.: Сключване на предварителен договор с Пламен Кирилов Георгиев за продажба на земя – общинска собственост в с. Айдемир по чл. 63 от Наредбата за общинската собственост, във връзка с чл. 15, ал. 3 от Закона за устройство на територията.
/т.8 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка.
Според г-н Стефан Железов цената е ниска и предложи цена 7,50 лв. без ДДС на кв.метър.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване предложението от г-н Стефан Железов за увеличение на цената на 7,50 лв. без ДДС.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 9 гласа “за”, 1 глас “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят направеното предложение към докладната записка.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване цялата докладна записка с така приетото предложение.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 7 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 10 гласували: 9 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 глас “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
8. ДЗ с вх. № 1310 от 18.03.2025 г.: Предаване от “Водоснабдяване и канализация” ООД – Силистра на Община Силистра на новоизградени и реконструирани ВиК активи по проект: № BG16M1OP002-1.016-0005 “Изграждане на ВиК инфраструктура за обособена територия на “ВиК” ООД – Силистра” по Оперативна програма “Околна среда 2014-2020 г.”.
/т.9 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка.
Г-жа Иванка Ташева – общински съветник от Коалиция “Граждани за общината” изказа следното: “Аз изказвам лично мое мнение. Нали нямам нищо против сегашния управител на “ВиК”, защото той не отговаряше за строителството, но говоря в мое качество, ако аз го гласувам, хората в Калипетрово ще ме бият. Това нещо ако тръгна да го гласувам, защото те нищо не направиха. Само дупки, ями.”
Г-жа Галина Павлова – общински съветник от групата на “БСП” също изказа своето мнение: “В контекста на това, което каза г-жа Ташева. Все пак има комисия, протокол, подписан е от представители на общината. Нека те да излязат да кажат. Нали, те са подписали протокола, съгласили са се с всичко това. Изказваме съмнения за някои неща, може би неосъществени и или ще бъдат ли осъществени и какъв е принципът на съгласие?”
Дадена бе думата на г-н Свилен Димитров – общински съветник от групата на “Възраждане”: “Значи, преди да пристъпим към гласуване, наистина да излязат хората от общината, които са били в комисията да обяснят и хората от “ВиК” също да обяснят, защото това е малко неинформирано гласуване в момента, което искаме да направим.”
Г-н Димитър Караджов – директор дирекция “Икономика” изказа следното: “Уважаеми г-н Председател, уважаеми госпожи и господа общински съветници, така предложената докладна записка, беше сформирана комисия от кмета на Община Силистра и от управителя на “ВиК” Силистра. Тази комисия обходи всички обекти, които са реконструирани по този проект. Г-н Станев е тук, също може да даде подробности. Той е председател на тази комисия от Община Силистра, както и г-жа Филева – представител на “ВиК”. Аз искам само да обърна внимание, че обектите са четири, които са реновирани. Общата стойност на проекта е около 63 милиона лева и е необходимо решение на Общинския съвет тези активи, да се подпише приемо-предавателен протокол от кмета на Община Силистра, да преминат в управление на Асоциацията по “ВиК” на обособена територия и след това да бъдат предадени за стопанисване, поддържане и експлоатация на “ВиК” Силистра. Така е по законоустановения ред. Благодаря!”
Председателят г-н Димитър Трендафилов изказа следното: “Колеги, на работна среща беше разисквано относно лошото състояние на пътната инфраструктура в град Силистра след ремонтни дейности на “ВиК” дружеството. Лично аз проведох разговор с управителя г-н Маринов и ми беше обяснено, че в момента асфалтовите бази не предоставят все още асфалтова фракция за отстраняване на техните ремонтни дейности. В рамките на около месец може би ще започнат да подават асфалт за външни изпълнители и тогава те ще си свършат работата.”
Г-жа Иванка Ташева зададе следния въпрос: “А, приет ли е обектът тогава след като няма асфалтиране?”
Председателят г-н Димитър Трендафилов отговори: “Явно по протокол е приет.”
Г-жа Иванка Ташева попита още: “Има ли забележки? Искаме да видим протокола.”
Председателят г-н Димитър Трендафилов отговори, че не е видял протокола. Но след като е предложено, по протокол следва да е приет.
Г-жа Мария Димитрова – общински съветник от групата на “ГЕРБ” изказа следното: “Все пак има двама представители тук, които са от “ВиК”. Хубаво е да им дадем думата и да кажат от къде се получават тия недоволства от граждани. Защото това не е само в Калипетрово. Това е също и в Айдемир, мисля че. Все пак те са тук хората.”
Думата бе дадена на представителя на “Водоснабдяване и канализация” ООД град Силистра: “Здравейте, Милен Боранов се казвам – ръководител отдел “Енерго-механична дейност във “ВиК” Силистра. Също съм и представител на комисията, назначена със заповед на кмета и на нашия управител. Естественият път на активите, които са реконструирани и изградени нови е те да стигнат до собственика. Собственикът по Закона за водите е държавата. Когато активите служат за водоснабдяване на население повече от една община и общините, когато е само в границата на общината. Значи активите са минали на комисиите, те са въведени в експлоатация, минали са сроковете за съобщаване на дефекти. Абсолютно същия е начинът по протокола, като тези активи, които ние изграждаме за наша сметка. Абсолютно същия е механизма, които са по нашата минимална задължителна инвестиционна програма. Само, че тук са изградени по оперативната програма. Те трябва да бъдат предадени на собственика и той с нарочна заповед през Асоциацията да ни ги предаде за стопанисване като дружество, което има лицензия за тази територия. Значи, комисията е обходила обектите. Завършено е с протокол с подписите. Всички тези активи се въвеждат в счетоводството с тяхната балансна стойност, но те са, има тука счетоводители много по-добре запознати от мене, аз съм електроинженер, те влизат с техния амортизационен план. Затова това са комисии, които разглеждат не само начините на функциониране, изграждане и така нататък, но те се и отнасят и по амортизационния план и се завеждат по този начин вече актива дали е помпа, дали е водопровод, дали е някакъв разходомер или нещо, той си влиза с неговата стойност, която е, и си влиза в собствеността на в случая – общината. Накратко само за довеждащи водопроводи, говорим само, които са извадени от целия обем, който е на проекта. Само за Община Силистра довеждащите водопроводи са 8 км и 100 приблизително. В Силистра имаме изградени 8 400 водопроводи, километър и 100 канализация. В Айдемир водопроводите са на обща дължина 10 500, канализацията 23 км и в Калипетрово са 16 700 водопроводи и 19 200 канализации. Много мащабен проект. Да, разбирам ги хората, ние също живеем в тези населени места. И ние прихождаме, виждаме някои неща. Всички, които са във времевите срокове за съобщаване и отстраняване на дефекти се извършват. Като за сграден фонд, за шахти, за други неща по минималните задължителни нива на гаранциите, те са 6 години. Така, че дори и да има, не може едно такова мащабно строителство да няма някъде забележки по пропаданията, проблемите с настилката ще бъдат отстранявани винаги когато има жалби и когато има нещо, което не е наред. Разбира се в зимния период има една наредба, която, не че се крием зад нея, но ако температурите са под 5 градуса и няма тенденция към покачване, всичко, което се хвърля, то не прави спойка със стария асфалт и просто е безсмислено да наливаме едни пари. Всеки момент значи техниката, валяци и така нататък са минали проверката, имаме готовност, набелязани са всички места, които са започнали асфалтовите бази да произвеждат асфалт, ще започнем да възстановяваме настилките във вида, който трябва да бъдат след наша ремонтна дейност или тези, които са по проекта и има проблем.”
Г-жа Мария Димитрова : “Благодаря Ви, г-н Боранов! Започнахте с това, че са отминали сроковете на подаване на сигнали или нещо такова. С това започнахте Вашето изречение.”
Г-н Милен Боранов изказа следното: “Не, няма такова нещо. За гражданите и всички няма такива срокове за подаване на сигнали. Нередностите трябва да бъдат отстранени. Казвам, че дори и сроковете за съобщаване на дефекти, неправилно съм се изразил. Дори и сроковете да са преминали, в минималните задължителни, които са по гаранциите на съоръженията, примерно една сграда, минималните задължителни нива на една сграда, протекъл е покрива на сградата, са 6 години по Наредба. Те не може в някакъв проект някой от общината, ”Вик” или който и да е, да каже, че гаранцията на тая сграда е 1 месец. Та затова има минимални задължителни нива в наредбите. Така, че по всеки сигнал, по всякакви пропуски и нередности, които са, ще бъде реагирано, няма начин, затова сме тук.”
Дадена бе думата на г-н Георги Гайдаров – общински съветник от Коалиция “Гражданско единство”: “Благодаря! Аз няма да отправям въпрос. Фактологията по целия случай е ясна. Това, което повторихте вече е написано тука. Аз ще се опитам само да изразя едно становище по отношение на истинския въпрос “защо е такова състоянието на улиците?”. Ами, защото както много неща в тая държава, се извършват безумия. Този проект си беше просто първоначално още като проект заложен, си беше едно как да кажа безумие, което вкара в капан изпълнителите. Не знам дали някой е запознат с условията на проекта. Какво трябва да се направи? Значи, условие, едно само ще съобщя. Ако примерно не е разрушена повече от половината настилка на улицата, се асфалтира само тая част, която е разкопана. Ефектът го виждате всички. При това сроковете, в които трябва да се направи не позволяват там настилката, подложката да стегне и да слегне. Да се трамбова не може, защото ще повреди отдолу самата канализация. Като цяло той е замислен глупаво и съответно вкарва в капан тези, които го изпълняват. Е, това е отговора. И сега колкото и да се питаме, това ще продължи с години, защото някъде ще оправят, някъде няма да могат, то пак ще пропадне и така нататък. Това е отговора.”
Други мнения и становища не бяха изказани.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 8 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 11 гласували: 11 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
9. ДЗ с вх. № 1299 от 14.03.2025 г.: Приемане на списъка на Общинския жилищен фонд за 2025 г..
/т.10 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка.
Г-жа Иванка Ташева – общински съветник от Коалиция “Граждани за общината” изказа следното: “Искам да попитам, въпроса ми е към Вас и към общината. Какво се случи с тази комисия по чл. 12 от Наредбата, която гласувахме, когато правихме промяна на Наредбата? И вече сме втора година от мандата, такава комисия не е сформирана в новия мандат. Тука чета в преамбюла на докладната, че има комисия, назначена със заповед на кмета. Аз мисля, че в тази комисия трябваше да има и четирима общински съветници. Въобще защо игнорирахте работата на Общинския съвет? Ние толкова много полагахме усилия, за да влезем и ние да имаме някаква представа за този общински жилищен фонд, защото жалбите са тука, по-голямата част в Общинския съвет. Просто искам да знам защо не работи комисията съгласно Наредбата? Как приемате общинския жилищен фонд? Как подновявате договорите тогава? Как работите със службата с миграция? Въпроси, които касаят толкова много граждани, защото знаете каква беше тенденцията да бъдат освободени общински жилища. Нали, това беше основното на тази комисия и Вие просто спряхте да работите с нея? И затова г-н Председател, правя предложение на тази сесия да се избере комисия по чл.12 от Наредбата и тя да почне да работи.”
Г-н Димитър Трендафилов – Председател на Общински съвет: “Благодаря Ви за предложението! Ще Ви предложа в следващата сесия да входирате докладна, която да разгледаме.”
На въпроса на г-жа Иванка Ташева: “Защо на следващата сесия?”, Председателят отговори следното: “Извинявайте г-жо Ташева, ама с такива предложения в комисии, които ги правим в 99-тата минута, просто е малко нерационално и не толкова бих казал юридически издържано.”
Г-жа Иванка Ташева изказа следното: “Добре, нямам нищо против, ама нали работата на комисиите е това, да изчистват докладните и да правим предложения.”
Г-н Димитър Трендафилов – Председател на Общински съвет: “Напълно съм съгласен, но всичко не бива да се случва при една неотложност.”
Думата бе дадена на г-жа Венета Михайлова – гл. експерт “Управление и разпореждане с общински жилищен фонд”, която изказа следното; “Значи, тук говорим за предложение на комисията по чл. 3, което като състав на комисията няма изискване да бъде по Наредба с общински съветници. Тази докладна няма нищо общо с чл. 12 като работа. Тук малко месим материята фонд и ежедневна работа на комисията по чл. 12.”
Г-жа Мария Илчева – Иванова – общински съветник от групата на “ПП-ДБ” изказа следното: “Искам да питам, тъй като в самата докладна пише, че се дава възможност на обитателите на общински жилища в кв. “Каро” на село Калипетрово да придобият собствеността върху обитаваните от тях апартаменти чрез дарение. Аз искам малко разяснение относно извършените дарения, а именно четири броя, които са направени.”
Председателят г-н Димитър Трендафилов отговори следното: “Даренията са извършени с решение на Общински съвет. Ако познавате добре жилищата в този жилищен квартал, как се стопанисват и в какво състояние са, винаги когато са били предлагани за даряване, Общински съвет е вземал решението те да бъдат дарени във връзка с това, че стопанисването им ще бъде по-добро и няма да попаднат в категорията необитаеми и подлежащи едва ли не за някакви други мероприятия.”
Г-жа Венета Михайлова потвърди отговора на г-н Димитър Трендафилов: “Да, със специални нарочни решения, Вие решавате кои апартаменти да бъдат дарени на кои конкретно лица. Благодаря на г-н Трендафилов!”
Председателят г-н Димитър Трендафилов допълни следното: “Даряват се поради недобрата им експлоатация и просто наемателите са такива. По-добрият вариант е да бъдат дарени.”
Председателстващият комисията подложи на гласуване докладната записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 9 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 11 гласували: 10 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 глас “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
10. ДЗ с вх. № 1296 от 12.03.2025 г.: Именуването на Първа зала в Природонаучен музей “Сребърна” на името на д-р Росен Илиев.
/т.12 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка. Такива не бяха направени.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 10 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 11 гласували: 11 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
11. ДЗ с вх. № 1300 от 14.03.2025 г.: Учредяване на безвъзмездно право на ползване на народни читалища, създадени преди приемането на Закона за народните читалища от 1996 г., върху имоти – публична общинска собственост.
/т.13 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка. Такива не бяха направени.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 11 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 11 гласували: 11 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
12. ДЗ с вх. № 1302 от 14.03.2025 г.: Учредяване на безвъзмездно право на ползване на СНЦ “Женско сдружение “Екатерина Каравелова” – Силистра”.
/т.14 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка. Такива не бяха направени.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 12 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 11 гласували: 11 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
13. ДЗ с вх. № 1303 от 14.03.2025 г.: Учредяване на безвъзмездно право на ползване на НЧ “Доростол 1870” Силистра върху части от имоти – общинска собственост.
/т.15 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка. Такива не бяха направени.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 13 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 11 гласували: 11 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
14. ДЗ с вх. № 1308 от 17.03.2025 г.: Предоставяне на общинско помещение за нуждите на отдел “Социално политика и заетост”.
/т.16 от Дневен ред към Покана № 22/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка. Такива не бяха направени.
Председателят г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
Членовете на комисията изразиха положително становище по точка 14 от дневния ред.
С резултат от гласуването: от общо 11 гласували: 11 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
Поради изчерпване на дневния ред г–н Димитър Трендафилов – председателстващ постоянната комисия по “Общинска собственост, приватизация и следприватизационен контрол, жилищна политика”закри заседанието.
Председател на Общински съвет – Силистра : ………
/Димитър Трендафилов /
Председател : …………
/Илиана Митева/
Зам. – председател: ………….
/Станислав Ковачев/