Работно време: Понеделник - Петък: 8:00 ч. - 17:00 ч.

ПРОТОКОЛ № 31

ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ПОСТОЯННАТА КОМИСИЯ ПО “ИКОНОМИЧЕСКА И ИНВЕСТИЦИОННА ПОЛИТИКА, ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА, ТУРИЗЪМ, СЕЛСКО, ГОРСКО И ВОДНО СТОПАНСТВО”

На 25.05.2026 г. от 11:55 часа в заседателната зала на Общински съвет – Силистра се проведе присъствено заседание на Постоянната комисия по “Икономическа и инвестиционна политика, опазване на околната среда, туризъм, селско, горско и водно стопанство”към Общински съвет – Силистра.

По правилник Председателят на постоянната комисия направи проверка на кворума. Общинските съветници удостовериха присъствието си с подписи в присъствения лист на постоянната комисия, който е неразделна част от настоящия протокол.

Според присъствения списък, отсъстващи от заседанието са: Борислав Борисов и Стоян Узунов.

При проверката на кворума беше установено, че от общо 9 общински съветника в залата присъстваха 7 и на основание чл. 27, ал. 2 от ЗМСМА заседанието беше обявено за открито.

Присъстващи гости на заседанието бяха: експерти от Общинска администрация.

Председателят на комисията гн Свилен Димитров, докладва дневния ред на заседанието, представен и обявен предварително.

1. ДЗ с вх. № 2305 от 21.05.2026 г.: Създаване на временна комисия, относно актуализиране на Наредбата за организация на движението на територията на Община Силистра във връзка с контролът на индивидуалните електрически превозни средства.

/т.5 от Дневен ред към Покана № 38/

Г-н Свилен Димитров – Председател на комисията, изказа следното: “Всички комисии до сега го оставиха за зала. Ще изберем там членове, председател и всичко останало.”

Председателя на комисията – г-н Свилен Димитров подложи на гласуване предложението за разглеждане в зала.

С резултат от гласуването: от общо 6 гласували: 6 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят предложението за разглеждане в зала.

2. ДЗ с вх. № 2306 от 22.05.2026 г.: Определяне на позицията и мандата на представителя на Община Силистра за участие в извънредно присъствено Общо събрание на Асоциацията по ВиК – Силистра.

/т. 8 от Дневен ред към Покана № 38/

Г-н Свилен Димитров – Председател на комисията, изказа следното: “Тук става въпрос за бизнес плана, който е над 100 страници, публикуван е в сайта. Въпроси?”

Г-н Стефан Железов – общински съветник, изказа следното: “Искам да кажа две неща. Направих си труда да прегледам плана, който предстои да бъде приет като икономически показатели и съответно си направих труда да го сравня с отчета на концесионера в София и прогнозите на концесионера в София. И трябва да ви кажа, че разликите в показателите са потресаващи. Загубите, които ще бъдат приети в документ, които предстои да бъде гласуван за периода 2024-2031 година се движат от порядъка 55.78 % на 53.95 %. Представете си какъв амбициозен план ще приеме ВиК. Да намали загубите от 55.78 % на 53.95 %. За сравнение концесионера в София за 2024 година отчита 37 % загуби, които по план до 2031 година иска да сведе до 32 %. И искам да се обърна към представителите на Община Силистра да попитам, изобщо възниквал ли е въпроса за разглеждане за размисъл по темата, водата в Силистра да бъде дадена на концесия?”

Г-н Свилен Димитров – Председател на комисията, изказа следното: “Този въпрос ако е необходимо да го формулираме и да го отправим към г-н Сабанов.”

Г-н Стефан Железов – общински съветник, изказа следното: “Искам само дебело да подчертая, тъй като следя темата от дълги години, че най-успешното водоснабдяване и канализация в България са в София, тъй като там е поне от 25 години водата е дадена на концесионер. Там водата е с най-добро качество и с най-ниска цена. Съответно са извършени най-много инвестиции в мрежите и смятам, че този модел на отдаване на водата на концесия е много много по-подходящ, отколкото функционирането на изключително неефективните ВиК, които виждаме в цяла България.”

Г-н Свилен Димитров – Председател на комисията, изказа следното: “Моето лично притеснение тук е, че в София е рентабилно и има интереси от концесионери, понеже има и някаква печалба. Тук най-вероятно ще бъде на загуба, който и концесионер да вземе водата, понеже е свързано с много загуби или пък ще се вдигне много цената на водата. Тоест не знам дали ще има интерес от концесионер, но може да се формулира като въпрос.”

Г-н Орлин Николов – общински съветник, изказа следното: “То в момента ВиК е под всякаква критика, но тази инвестиция, която се правеше за канализацията и която я гласувахме преди време, беше с подновяването на новото ВиК, че ще стане по рентабилно, ще падне цената на водата, понеже ще минава в по-малки тръби, с по-високо налягане и така нататък. А в момента Силистра плаща най-скъпата вода в цяла България. Това, което казва Железов е хубаво, но с холдинга не виждам как ще се случат нещата. В Силистра загубите на течове са огромни. Аз мога да ви кажа за една авария, която е между Бабук и Майор Ценович от 15 години, водата между двете аренеи трета и първа, водата бълва с години и тази вода всички ние я плащаме.”

Г-н Стефан Железов – общински съветник, изказа следното: “Смятам, че е дошло времето този въпрос да бъде малко по-внимателно да бъде разгледан, защото виждаме какво се получава в други градове с водоснабдяването. И когато се стигне до такива ситуации, вече цената на водата спира да има значение. И от тази гледна точка въпросът с водата е стратегически за всяка една община и мисля, че трябва да бъде най-малкото проведена дискусия какви са възможностите, би ли проявил евентуален концесионер към вземане на водата на Силистра? И мисля, че този въпрос най-малкото трябва да бъде дискутиран.”

Г-н Свилен Димитров – Председател на комисията, изказа следното: “Аз бих се радвал , ако от 55 % загубите паднат на 52 % , защото тенденцията е да се увеличават. Което прави плана не чак толкова неамбициозен. Да формулираме един въпрос към г-н Сабанов, който да му бъде изпратен от името на комисията и да се задвижат нещата по някакъв начин.”

Председателя на комисията – г-н Свилен Димитров подложи на гласуване докладната записка.

С резултат от гласуването: от общо 7 гласували: 5 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 глас “въздържал се”, членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.

Поради изчерпване на дневния ред гн Свилен Димитров Председател на постоянната комисия по “Икономическа и инвестиционна политика, опазване на околната среда, туризъм, селско, горско и водно стопанство” закри заседанието.

Председател : …………

                          /Свилен Димитров/

Зам. – председател: …………..

                                      /Венко Начев /