В края на миналата седмица група общински съветници и служители на Общинска администрация – Силистра гостуваха на най-големия по рода си у нас Ветропарк “Св. Никола” – Каварна. Визитата бе по покана на фирма Гео Рестарт ООД във връзка с предложено инвестиционно намерение в област Силистра. В момента 30 специалисти в различни научни сфери работят в изградената система в крайморската община. Началници на отдели и специалисти от различни отдели запознаха гостите с най-важното, което трябва да се знае за тяхната работа, отнасящо се до техническа инфраструктура, експлоатация, мерки за безопасност, взаимоотношения с партньори и с местните общности, и др. На срещата присъстваха както местни кметове, така и земеделски производители, пчелари и представители на ловно-рибарското дружество от Каварна и региона. Справката показва, че в България в момента има около 320 ветрови турбини, докато в Гърция са 2 000. Произведеното електричество се търгува чрез Българска енергийна борса.
От презентациите стана ясно, че проектът е стартирал през 2002 г., финансирането е осигурено през 2008 г., а въвеждането в експлоатация е през 2010 г. Паркът функционира безпроблемно вече 15 години с 52 турбини, изграждането на които е станало за 2 години с участието на около 200 работници. Изградени са 45 км селскостопански пътища, които сега се ползват от кооперации, земеделски производители и дружества. Под земята са положени 65 км кабелна мрежа.
С близо 2,5 млн. лева са подпомогнати чрез дарения дейности на общината, здравни и социални заведения, спортни и културни структури. Най-често това става на база заявени потребности, обясни кметицата на община Каварна. Нейните думи потвърдиха и кметове на няколко населени места. Отделно общината има интерес от отчетени данъци и такси (строителни разрешения, права за преминаване и др.). Само за десетина години са платени близо половин млн. лева за такса “битови отпадъци”, макар паркът реално да не ги генерира.
С въведена през 2019 г. интегрирана радарна система паркът е пионер в страната по отношение на защитата на птиците, преминаващи през района. Неговото трасе се наблюдава от външни експерти – орнитолози, които потвърдиха пред силистренци, че през годините не е имало проблеми с прелета. При есенната миграция вписаната в системата защита води до спиране на част от турбините с цел предпазване на птиците. За времето на действието им няма нито един сблъсък с ято птици. Въведена е форма за подаване на жалби “онлайн”, но досега няма нито една, по каквато и да е причина.
Докладите показали, че със 17 повече са видовете птици в района. От направените хиляди проверки се вижда, че смъртността им за изминалото време е 0,46 на една турбина. Във връзка с шума се правят на 2 години контролни измервания, които никога не са превишавали допустимите стойности. Няма регистрирани проблеми и с пчелните семейства на територията на парка. На сайт се публикуват докладите на проверките по тези и други теми.
Взетите решения днес дават ефект след 15-20 години, заявиха домакините в отговор на въпроси на гостуващите съветници и служители в общината. Споделено е, че вятърът в района на Силистра е не по-малко силен, отколкото край Каварна. При евентуално развитие на инвестиционното намерение-проект в Крайдунавска Добруджа ще бъде използван най-нов вид турбини. Тяхното КПД ще е в пъти по-голямо от изградените край Каварна преди десетилетие и половина. Отбелязано е, че в момента в световен мащаб има голяма конкуренция в разработката на турбини и системи за добив на ток чрез вятър.