ПРОТОКОЛ № 15
ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ПОСТОЯННАТА КОМИСИЯ ПО „ОБРАЗОВАНИЕ, КУЛТУРА, КУЛТУРНО – ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЕ И ИМЕНУВАНИЯ, НАУКА И МЕДИЙНА ПОЛИТИКА” /6/
На 26.02.2025 г. от 10:15 часа в заседателната зала на Общински съвет – Силистра се проведе присъствено заседание на постоянната комисия по „Образование, култура, културно – историческо наследство, вероизповедание и именувания, наука и медийна политика“ към Общински съвет – Силистра.
В началото на заседанието на постоянната комисия заместник председателя на комисията г-н Марин Николов информира присъстващите, че г-жа Теменужка Богданова – Председател на комисията е възпрепятствана да води заседанието поради здравословни причини. Тя присъства в залата и ще участва в обсъждането и гласуването на разглежданите докладни записки.
По правилник се направи проверка на кворума и съгласно данните от общо 9 общински съветника в залата присъстваха 6 и на основание чл. 27, ал. 2 от ЗМСМА заседанието бе обявено за открито.
Според присъствения списък, отсъстващи от заседанието са: Веселин Суров, Денка Михайлова и Илиана Митева.
Присъствието си и приетите решения общинските съветници удостовериха с подписи в присъствения лист на постоянната комисия, който е неразделна част от настоящия протокол.
Присъстващи гости на заседанието бяха: Мария Харизанова гл.експерт „секретар МКБППМН и БАМХ“ при Община Силистра, Мирослава Моллова-Димова гл. експерт „СИРЛНП” при Община Силистра, Боряна Петрова гл. експерт „Търгове и конкурси по ЗОС” при Община Силистра, журналисти и граждани.
Заместник председателят на постоянната комисия г-н Марин Николов, докладва дневния ред на заседанието, представен и обявен предварително.
1. ДЗ с вх. № 1157 от 14.01.2025 г.: Промяна в Наредбата за придобиване, притежание и стопанисване на кучета и овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Силистра.
/т.2 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият заседанието на постоянната комисия г-н Марин Николов даде думата за мнения, въпроси и предложения по разглежданата точка.
Такива не бяха направени.
Заместник председателят г-н Марин Николов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 6 гласували: 1 гласа „за“, 0 гласа „против” и 5 гласа „въздържал се”.
Становище по т.1: Членовете на комисията решиха да не подкрепят проекта за решение към докладната записка.
2. ДЗ с вх. № 1219 от 11.02.2025 г.: Приемане на Стратегия за управление на общинската собственост за срока на мандат 2023 – 2027 г.
/т.5 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият заседанието на постоянната комисия г-н Марин Николов даде думата за мнения, въпроси и предложения по разглежданата точка.
Думата беше дадена на г-жа Мария Илчева-Иванова: „Предлагам в точка две от стратегията за управление на общинската собственост, със срока на Мандат 2023-2027 г. да се добави следния текст: „Възстановяване и поддържане на всички детски и спортни площадки на територията на община Силистра, спазвайки нормативната уредба.“.“
Заместник председателят г-н Марин Николов подложи на гласуване докладната записка с допълнението в стратегията.
С резултат от гласуването: от общо 6 гласували: 6 гласа „за“, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.2: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка в едно с допълнението в стратегията.
3. ДЗ с вх. № 1232 от 13.02.2025 г.: Приемане на Годишен отчетен доклад на Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Силистра за 2024 г..
/т.12 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият заседанието на постоянната комисия г-н Марин Николов даде думата за мнения, въпроси и предложения по разглежданата точка.
Господин Марин Николов: „Разглеждайки самия доклад ми направи впечатление няколко неща. Защо не са извършвани обходи. Това е още в началото на първа точка. Брой семейства на деца подлежащи на образование посетени от комисията пише, че не са извършвани такива обходи. В смисъл, че няма такива деца, които подлежат на обход?“
Думата беше дадена на Мария Харизанова гл. експерт „секретар МКБППМН и БАМХ“: „По този механизъм за работа с отпаднали или заплашени да отпаднат има създадени екипи, които са мултидисциплинарни, тоест включващи представители на различни институции. Те са под шапката, така грубо да го кажем на Регионалното управление на образованието. Обикновено от там е представителя и представителя на ОД на МВР. Един вид разпределят ангажиментите на останалите членове на този екип. Не е имало деца или семейства, които трябва да бъдат обходени в екипите, които има представител на местната комисия, за това не са извършвани обходи.“
Господин Марин Николов: „Вторият ми въпрос е като разглеждах таблиците видях, че в много малко от дейностите участват родители. Всъщност в повечето от тези дейности не участват родители. Това е защото те са поканени, но не идват или защото не е нужно да присъстват родители? Има ли някаква причина?“
Госпожа Мария Харизанова: „Винаги родителите са добре дошли. Както виждате на повечето мероприятия, които са общи тоест по масови, има родители, но на беседи с конкретен клас или конкретна група деца, тези беседи са насочени към самите деца и не е счетено, че е необходимо да присъстват и родителите, на тях. Ние се опитваме да включим всячески родителите включително в конкурсната сесия, където насърчаваме проекти, ученически, младежки в които се включват и родителите, но до сега не е имало такива дейности подадени към нас.“
Господин Марин Николов: „Следващият ми въпрос е в таблица шест, проведени анкетни проучвания, няма никакви анкетни проучвания. Анкетите са един вид обратна връзка. Защо не се провеждат такива? Няма такава информация ли? “
Госпожа Мария Харизанова: „През изминалата година точно не е възникнала някаква необходимост. Обикновено провеждаме или получаваме лична обратна връзка без анкетна форма, тоест какво одобрение срещат в нашите мероприятия. Има ли някакви предложения за подобряване. Това обикновено го правим в лична връзка и лични разговори доколкото е възможно, защото смятаме, че това е хубаво.“
Господин Марин Николов: „Хубаво е да го предвидите според мен да има такива анкети, да се заложат тъй като обхващат по-голям брой хора. Според мен е правописна грешка, но все пак да Ви попитам, накрая в доклада таблица 22, където е за финансовата прогноза в първа графа има средства за 2024 г., после пак 2024 г. и после отиваме на необходими средства за 2026 г.. Там не трябва ли да бъде за 2025 г.? “
Госпожа Мария Харизанова: „Това е таблицата изпратена от методическия ни ръководител Централна комисия за борба с противообществените прояви и там таблицата е такава. Госпожа Недялкова спомена, че се дават с една година напред разлика.“
Думата беше дадена на госпожа Мария Недялкова: „Прави впечатление по всички таблици, че намаляват броя деца с противообществени прояви. Не навсякъде, но като цяло. Възпитателните дела също са по-малко спрямо миналата година, но обществените възпитатели вече са повече. Кое налага да бъдат по-вече с трима? Правен ли е подбор по някакъв начин публично да е обявено, че се набират нови обществени възпитатели със съответните критерии, за да бъдат включени в състава на комисията, там при обществените възпитатели? Моля на имейл или чрез общинския съвет да ми бъде предоставена заповедта или решението със списъка с новите обществени възпитатели! На всички ли се плаща всеки месец? На всеки или само на тези, които са работили по възпитателните дела?“
Госпожа Мария Харизанова: „Броят които е посочен е максимален за годината. Не са били всеки месец, такъв брой обществени възпитатели. За това така съм посочила 14 максимум в рамките на месец примерно, а в другите месеци са били 11, 13. Различен е броя.“
Госпожа Мария Недялкова: „До сега винаги са били 11. Аз, за четири години никога броя не е променян. Много пъти сме говорили, там имаше случаи дали тези които са по неактивни, но не сме правили нов подбор така да го нарека на обществени възпитатели, защото трябваше да е публичен. Аз, на страницата на община Силистра за този увеличен брой не видях информация, че са се търсили подходящи кадри за обществени възпитатели.“
Госпожа Мария Харизанова: „Редът се преценява от комисията. В момента такова решение е взето. Ще предоставим информация, разбира се.“
Заместник председателят г-н Марин Николов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 6 гласували: 6 гласа „за, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.3: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
Поради изчерпване на дневния ред заместник председателя на постоянната комисия по „Образование, култура, културно – историческо наследство, вероизповедание и именувания, наука и медийна политика“ – г-н Марин Николов закри заседанието.
Протоколът е изготвен на 26.02.2025 г..
Председател : …………………………
/Теменужка Богданова/
Зам. – председател: ………….……………
/Марин Николов/