ПРОТОКОЛ № 15
ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ПОСТОЯННАТА КОМИСИЯ ПО „ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ, ПРИВАТИЗАЦИЯ И СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ, ЖИЛИЩНА ПОЛИТИКА” /4/
На 26.02.2025 г. от 09:00 часа в заседателната зала на Общински съвет – Силистра се проведе присъствено заседание на постоянната комисия по „Общинска собственост, приватизация и следприватизационен контрол, жилищна политика“ към Общински съвет – Силистра.
В началото на заседанието г-н Димитър Трендафилов Председател на Общински съвет – Силистра информира присъстващите, че председателя на комисията г-жа Илиана Митева е болна, а зам. председателя на комисията г-н Станислав Ковачев отсъства от града по уважителни причини и по стечение на обстоятелствата ще води настоящото заседание на постоянната комисия. След това той направи проверка на кворума и съгласно данните от общо 17 общински съветника в залата присъстваха 9 и на основание чл. 27, ал. 2 от ЗМСМА заседанието бе обявено за открито. Комисията има кворум и може да изразява становища, които могат да бъдат предлагани по време на самото заседание.
Според присъствения списък, отсъстващи от заседанието са: Бирол Мехмед, Борислав Борисов, Иванка Ташева, Илиана Митева, Орлин Николов Ростислав Манолов, Станислав Ковачев и Стоил Стойчев.
Присъствието си и приетите решения общинските съветници удостовериха с подписи в присъствения лист на постоянната комисия, които е неразделна част от настоящия протокол.
Присъстващи гости на заседанието бяха: Александър Сабанов – Кмет на Община Силистра, Зам. кмет „Устройство на територията“ – Евгени Георгиев, гл. архитект на Община Силистра – Марин Неделчев, Директор дирекция „Правна“ – Николай Николов, Петя Върбанова, главен специалист „Актуване и водене на регистри“, Боряна Петрова гл. експерт „Търгове и конкурси по ЗОС”, Снежана Неделчева, ст. експерт „Разпореждане с общинска собственост и приватизация”, Пламен Славов – Директор ПЗГ „Добруджа“, журналисти и граждани.
Председателстващият заседанието на постоянната комисия г-н Димитър Трендафилов Председател на Общински съвет – Силистра, докладва дневния ред на заседанието представен и обявен предварително.
1. ДЗ с вх. № 1157 от 14.01.2025 г.: Промяна в Наредбата за придобиване, притежание и стопанисване на кучета и овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Силистра.
/т.2 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателят на Общински съвет – Силистра запозна присъстващите в залата с докладната записка и даде думата за мнения, становища и предложения по разглежданата точка.
Думата беше дадена на г-н Свилен Димитров, които е и съвносител на разглежданата докладна записка: „Целта на тази промяна в наредбата са възникналите множество частни случаи, в които поради лични така да се каже междусъседски вражди даден съсед пуска жалба срещу друг съсед понеже той в двора си има много повече от едно куче. Към момента по действащата наредба, ние не може да притежаваме повече от едно куче в домовете си без изричното съгласие писмено на всички съседи. Това говорим за ниското застрояване, къщите по селата и в града. Ние от „Възраждане“ направихме предложението, за да прекратим тези битови скандали, заради тази наредба. Има ловци, които имат по няколко кучета в селата. Почти няма с по едно куче. Доста често се случва детето има едно малко куче, бащата има куче за лов да кажем и при едно не добро отношение между съседите те реално не могат да си гледат нормално кучетата, защото съседите непрекъснато пускат жалби до „Инспектората“ и той е длъжен да вземе отношение. Искам да подчертая, че ограничението за едно куче ще си остане за апартаментите. Ако искате да имате повече от едно куче в апартамент ще остане нуждата да изисквате писмено разрешение от съседите си.“
Госпожа Мария Димитрова: „Господин Димитров, въпросът ми е кв. „Гагарин“ примерно те са от рода на къща до къща, също ли се броят за къщи? Утре един от тях ще се оплачи, какво ще правим с тях? Какво правим с гъсто населените квартали в градската среда? Дали няма да изпаднем в ситуация, че дискриминираме хората село и град?“
Господин Свилен Димитров: „Квартал „Гагарин“ влиза в ниското застрояване, хората си имат дворове не си гледат кучето в апартамента, но въпреки всичко, вие като член на комисията и като общински съветник, може да давате предложения да изключим някои от районите на Силистра. Аз, Ви казах в личен разговор още преди седмица да си подготвите някое предложение и да го включим евентуално. За мен няма проблем. Това е което ние сме предложили.“
Госпожа Мария Димитрова: „Ще изпаднем в ситуация г-н Димитров, че правим дискриминация на хората. Нали знаете Закона за дискриминация! Вие даже няколко пъти все го цитирате в други докладни.“
Господин Свилен Димитров: „Има голяма значение дали е ниско строителство, тоест къща евентуално с двор и апартамент в жилищна кооперация. Голямо значение има според мен, Вие естествено може да имате свое мнение.“
Думата беше дадена на общинския съветник г-н Георги Гайдаров: „Аз искам само да предложа нещо да запишем, че става въпрос за къщи или ниско строителство, които са на терен не по – малко от еди колко си и въпроса е приключил.“
Председателстващият г-н Димитър Трендафилов: „Да се ограничи квадратурата?“
Господин Георги Гайдаров: „Ако се напише на квадратура по-малка от 150 кв.м. или 200 кв.м., трябва да се прецени и въпросния казус с кв. „Гагарин“ изчезва автоматично.“
Думата беше дадена на общинския съветник Стефан Железов: „Имам повече приятели, които живеят в къщи. Има случай в които едно куче тормози цял квартал.“
Господин Красимир Димитров: „Аз съм съгласен и приветствам предложението и както съм съгласен и с г-жа Димитрова за дискриминативните елементи, затова предлагам тъй като жилищно строителство до 10 м. може да се счетат като три етажни блокчета изрично да намерим механизъм да вкараме текст „Къщи с прилежащи дворни места“, така ще избегнем дискриминационния елемент.“
Думата беше дадена на г-жа Мария Недялкова: „Да насочим вниманието не само към апартаментите, а и към къщи с дворове с по голям двор или за апартаменти да остане до едно куче, а за къщи с дворове да се вдигне с над две кучета със съгласието на съседи, защото тотално отпадайки рискуваме в някои двор да има над десет кучета и да не може да се живее там.“
Госпожа Мария Илчева: „Трябва да имаме в предвид, че на един адрес може да има две семейства, примерно къща близнак. Също така трябва да имаме в предвид, че има поземлени имоти, които е предвидено свързано застрояване. Тук тази тема трябва да подходим така, че всички граждани да са удовлетворени. Да имаме предвид, че не само в съседство, съседния апартамент може да ми създава дискомфорт, ако се обитава от кучета, а също и когато наша стена на еднофамилна жилищна сграда граничи със съседна стена такава пак може да създава дискомфорт на обитателите. Така, че тук трябва да обърнем внимание и на тези неща.“
Председателстващият заседанието на постоянната комисия г-н Димитър Трендафилов поясни, че на комисиите е по свободен режима за изказване на мнения и становища от граждани и даде думата на г-н Венцислав Костадинов гост на заседанието на комисията.
Господин Венцислав Костадинов, гост на заседанието: „Разбирам, че тази промяна е за блоковете. Нашият вход е пет етажен, повдигащи плочи и няма асансьор. Всичките шест, седем кучета отгоре минават покрай моята врата и си свършват с извинение своята работа пред входа, защото те предимно за това излизат на разходка и това е другия въпрос, които никой не го контролира, би трябвало кмета или Инспектората. Ако срещнете някои кучкар с торбичка за изпражнения ми звъннете. В парка където има един парк до „Зърнени храни“ има кучешки район. Много рядко ще видите кучета там. В градския парк в Дунавската градина всеки си разхожда кучета не толкова за фитнес за разходка, ами до тоалетната. Никой не прибира изпражненията. Никъде не съм видял да има или може би съм видял да им съд за изпражнения, но никой не ги прибира за да ги сложат там. По въпроса за тероризиране на кварталите и това съгласие между съседите отгоре, отдолу и от страни е неадекватно според мен. Говорите за прилежащи части за кучета, които иска да гледа и десет ама да си вземе район, защото това се явява като търговска дейност, това не е за лични нужди. Наредбата и гражданите, които отглеждат кучета трябва да се съобразяват с големината на кучетата. Не може едно куче 40 кг. да се засили от четвъртия етаж да ми блъсне торбата с храната и аз да не мога да я събера после. Аз нищо не мога да направя въпреки, че съм три пъти по тежък от това куче, не мога да се противопоставя. Така, че наредбата трябва да направи така, че тези хора да гледат по декоративни кучета.“
Господин Свилен Димитров: „Съгласен съм с господина, че няма как всеки да харесва кучета, но ние реално няма как да ограничим хората да имат едно куче. В момента няма забрана за куче. Не може да искате от никои да пита комшиите си да има едно куче. Просто това в момента го няма на дневен ред. Ние гласуваме съвсем различно нещо обсъждаме. Няма забрана за отглеждане на куче според килограми или т.н.“
Господин Красимир Димитров: „Ще отговоря по отношение на това как се стопанисват кучетата в жилищните блокове и какъв ред на организация има за извеждане и изхождане. Там е в прерогативите на Закона за етажната собственост, общо събрание и конкретно към домоуправителя. Там не касае обществеността и общинския съвет. По отношение на разхождането по парковете и изхождането на кучетата не може да се забрани, а е въпрос на морални ценности. Тук е и въпроса за Наредбата за опазване на чистотата и обществения ред, която регламентира санкции за хората, които я нарушават.“
Председателстващият заседанието на постоянната комисия г-н Димитър Трендафилов даде думата на г-жа Мария Димитрова: „Искам само нещо да кажа. Ако е възможно, днес вече е късно не виждам директора на „Инспектората“, които е ръководител. Нека утре да дойде и да се подготви колко жалби има примерно и от какво естество са във връзка с кучета.“
Господин Димитър Трендафилов: „Искам да зачета как е изглеждал чл. 16, ал. 5 която гласи: При отглеждане на повече от едно куче на един адрес, собственикът е длъжен да изиска писмено съгласие, първа точка от съседите по етаж и тези живеещи на съседни по един етаж при етажна собственост. Промяната, която е предложена е при отглеждане на повече от едно куче на един адрес при етажна собственост, собственикът е длъжен да изиска писмено съгласие от съседите по етаж и тези живеещи един етаж под и един етаж над него. Другото предложение при промяната в същия чл. 16, ал. 5, т. 2 да отпадне от собствениците на съседни поземлени имоти при ниско и средноетажно жилищно застрояване и обществени сгради. От това което, което слушах като становища и изказвания на колеги и граждани би следвало точка втора да не отпада, а да се ограничи от собствениците на съседни поземлени имоти при ниско и средно етажно застрояване с дворове над определена квадратура. Редакцията е във връзка с това, че които има прилежаща площ може да си отглежда на прилежащата площ. Това е!“
Думата беше дадена на г-н Стоян Киров: „Аз предлагам малко да опростим цялата процедура и текстово, защото случаите които може да коментираме и да представим са много и не можем да обхванем цялата гама от отношения и проблеми. Най общо казано, едно семейство едно куче. Искаш да си вземеш куче няма значение дали си в апартамент или къща искаш разрешение на съседите без да конкретизираме площи, разположение и как да бъде, защото пак казвам вариантите са много.“
Председателстващият заседанието на постоянната комисия г-н Димитър Трендафилов подложи на гласуване предложението, което е от вносителите.
С резултат от гласуването: от общо 6 гласували: 2 гласа „за“, 3 гласа „против” и 1 глас „въздържал се”.
Становище по т.1: Членовете на комисията решиха да не подкрепят проекта за решение към докладната записка.
2. ДЗ с вх. № 1238 от 17.02.2025 г.: Замяна на имоти – общинска собственост в землището на с. Айдемир с имоти – собственост на ПЗГ „Добруджа“ в землището гр. Силистра.
/т.3 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият заседанието на постоянната комисия г-н Димитър Трендафилов даде думата първо на вносителя.
Думата беше дадена на госпожа Петя Върбанова, главен специалист „Актуване и водене на регистри“ към Община Силистра: „През 1994 г. на ПЗГ „Добруджа“ са им възстановени 2052 декара земеделска земя. Стари реални граници. Така както са били отчуждени навремето, така са им и възстановени. В границите в които са били. Община Силистра през 2008 г. е изработила и приела Общ устройствен план, с които е предвидена тази територия да влезе в строителните граници и да и се промени предназначението на промишлена зона. С изменението на ОУП през 2023 г. това нещо се запазва по този начин. Тези територии са предвидени да влязат в строителните граници. С плана на промишлена зона „Запад“, които е действащ и към момента от 1985 г. е одобрен полигон за включване в регулационните граници на промишлената зона. Тези земи са били предвидени още тогава. Земите, които Община Силистра предлага за замяна да даде на ПЗГ „Добруджа“ всичките са 100% обработваеми. Всичките са гледани на място. Всичките са гледани на терен. За всичките имаме сключени действащи договори. Община Силистра е предвидила тези терени докато преминат всичките процедури, които ще отнемат минимум две години, да продължат да се работят от ПЗГ „Добруджа“. Другото, което сме предвидили е, че тези земи нямаме право да ги ползваме за нищо друго освен за изграждане на „Индустриален парк“.“
Господин Стефан Железов: „Искам да благодаря на общинска администрация за смелостта. В този момент когато такава докладна е поставена пред нас за разглеждане на масата мисля, че политическите различия, емоции и съображения трябва да останат на заден план и да мислим за бъдещето на Силистра, като град които е загубил половината от населението си за двадесет, тридесет години.“
Думата беше дадена на господин Петър Петров гост на заседанието: „От кого е откупена тази земя и коя година е възстановена?“
Господин Димитър Трендафилов: „Отчуждаването от кого е направено? От държавата. През 1984 г. с решение на поземлена комисия. Земята е била одържавена. Описани са терените, които са дадени.“
Господин Петър Петров гост на заседанието: „Тази земя която се дава, може ли да ми каже някои колко е ph в нея?“
Господин Димитър Трендафилов: „В момента земята е 100 % обработваема и ако прочетете внимателно цялата докладна записка, предполагам, че сте запознат със земеделските дейности, както и аз смея да твърдя, че имам някакви компетенции ако забелязвате разликата в декарите, която се предоставя и която се получава от Община Силистра е компенсирана от гледна точка на категорията на земята. В момента земята, която се предлага за замяна е също обработваема. Стопанисва се от наематели. Всичко е описано разбира се. Два от имотите са пета категория и четири от имотите са четвърта категория. В тази връзка са използвани коефициенти, с които коефициенти се уеднаквява получаването и даването. Община Силистра предоставя на ПЗГ „Добруджа“ 480 декара, а получава 378 декара. Тъй като земята, която подлежи на предоставяне на Община Силистра е трета категория и това нещо, повечето декари компенсират разликите. Така или иначе, Вие сам чухте, че ПЗГ „Добруджа“ стопанисва над 2000 декара. От тези 2000 декара, те обработват и ползват не повече от 600 може би. Тук е и Директора на ПЗГ „Добруджа“ – Пламен Славов. Всички останали декари са предоставени под наем, така че това няма да повлияе на учебния процес. Практиката не е задължително да се извършва на конкретните терени, които компенсира Община Силистра. Това трябва да Ви е пределно ясно. Както в момента има отдадени терени по същия начин. Практиката може да се провежда на тези терени, с които разполага, които са също в близост до ПЗГ „Добруджа“. Вие сами чухте и е описано в докладната записка, че тези терени докато не се стигне до последващата стъпка да бъде прието от общински съвет, от ниви да станат „Индустриален парк“. Единствено такава възможност имаме да направим, съгласно решението което би следвало да бъде взето, те ще продължават да се обработват като земеделска земя. Факт е че тези терени, които община Силистра ще получи, Вие сами виждате, че назад във времето са били предвидени за индустриални зони и за преминаването им от ниви в индустриални терени, ако и да са трета категория. Това нещо по никакъв начин не нарушава учебния процес на ПЗГ „Добруджа“, замяната на тези терени.“
Председателстващият заседанието на постоянната комисия г-н Димитър Трендафилов даде думата на г-жа Росица Русанова, гост на заседанието на постоянната комисия: „Ние първо хронологично трябва да проследим стъпвайки на тази грешка, грешката продължава в една грешна процедура. Навремето да се предложи това изменение, значи то стъпва на ЗУТ, член 127. 1982 г. в Държавен вестник е грешната крачка. Значи по тоя член на ЗУТ и алинея, която има, експертите да се запознаят и прочетат, значи тогава, когато земята е от първа до четвърта категория, визирам земята на земеделска гимназия, която е трета категория, ако не се лъжа на която замяна трета категория, влиза без акт на Министерски съвет, нито общински съвет, нито Кмет, нито Областен управител не може да направят такова нещо. Тоя документ е нищожен. Вкарваме в Административен съд. Имаме светила в общинската собственост. Другият ми въпрос е защо точно сега е момента? Няма случайни неща! Защо община Силистра, като в световен мащаб е рецесия, икономиките са спрели, държавата замразява разходите и няма пари за харчове? Не претендирам дали е морално в съседство имаме един частен имот, за които се правят постъпки. На тази земя на земеделската гимназия е питейната вода на град Силистра. Има два кладенеца и един канал, които е по диагонал на тези земи. Даже по пътя на логиката, какво искаме от този парцел, които е от национално значение и е недопустимо на такава територия в такава близост да има изграждане на такъв тип. Даже много са користни нещата. Другото, което много ми хареса от пресконференцията на г-н Сабанов, защо нали той е много добър оратор, не трябва да се противопоставя идеята за „Индустриален парк“. Едва ли не хората, които са против земята да бъде заменена, те са против изграждането. Не е така. Така и нямаме и идея някакъв визуализиран вариант, които да речем, ако не са тези земи конкретните говоря нали план „Б“, план „С“, тоест как ще изглежда визуално или идейно някаква концепция за това нещо. Това нещо просто, както за тировете ние слагаме първо без едно обсъждане, което е за общозначим за града проблем. Без да се сондира мнението. Има бивши преподаватели, които 1996 г. в София са обявили тази земя на гимназията. Тази гимназия е с традиции. Ние сме земеделски район и тя подготвя кадрите за земеделския ни район, а ние искаме на такава висока категория, едва ли не всичко да унищожаваме. ЗУТ и членът казва точно така, за да запази богатите земи от първа до четвърта категория без акт на Министерски съвет, няма право никои на местна основа да прави.“
Думата беше дадена на г-н Йордан Стоянов: „Искам да попитам само господин директора при наличието на 2000 декара, които имате защото госпожата каза, че не Ви достигат земи? Защо ги отдавате под наем, а не ги обработвате Вие, с цел обучение на учениците?“
Думата беше дадена на г-н Свилен Димитров: „Аз искам да чуя цялото становище на представителите на училището в лицето на директора. Да обясни дали децата ще имат възможност да си карат практиките. Всичко останало да го чуем от директора.“
Думата беше дадена на г-н Пламен Славов: „Първо искам да отговоря на госпожата, че в един наш разговор тя ме обиди и каза, че съм предал гимназията. Аз съм само една административна длъжност. В крайна сметка това е подложено на гласуване на Общото събрание на гимназията. Тези 2050 декара са се обработвали на времето, когато гимназията е имала техника. Не знам до каква степен имате представа от земеделие, но ние имаме малко техника, с която обработваме наистина тези 660 декара. Нас също ни боли, но ако замяната цели нещо добро за града, нека да се вземе решение. А за земите които не се дават, знам ги много добре къде се намират даже едните, тези които са пета категория, не знам как са определени като пета, те са в „Балтата“ и навремето са се наводнявали. Аз съм в този район зет от 40 години в Айдемир и познавам земите и знам, че тези земи не се наводняват. Другите земи, които се отдават по голямата част около 340 декара мисля, че бяха са в местността „Излаза“, където се намира бившето ТКЗС на с. Айдемир. Те наистина са по отдалечени, но другите земи могат спокойно да дават възможност за провеждане на практики. Естествено тези, които са по отдалечени, говоря за тези новите, които са в „Балтата“, те ще ни създават малко проблеми, тъй като при нас практиката е в рамките на два часа блок. Докато отидат учениците, докато се върнат ще изисква време и съответно може би не всички ще могат да провеждат практики. Общо учениците в гимназията в момента са 150. “
Председателстващият заседанието г-н Димитър Трендафилов даде думата на г-н Александър Сабанов – Кмет на Община Силистра: „Тук идеята е ясна на всички Силистра няма план „Б“. Няма такива земи, които да има, да са близо до „Индустриален парк“, да са включени в индустриална зона. Няма други такива земи. Случайно, неслучайно това са земите, които община Силистра може да направи „Индустриален парк“, върху тях няма други. А по въпроса дали е законно или е незаконно, успех Ви желая с Административния съд. Хубаво е като започнете да говорите работи и да защитавате неща, които не са Ви ясни да се запознаете и да прочетете малко. Дали ОУП според Вас е съгласуван с министерството? Сигурно защото, за да се одобри Общия устройствен план минават всички заинтересувани министерства. Така, че няма драма в това нещо, което се случва. Разбира се че има хора, които вярват в извънземни. Има хора, които вярват, че земята е плоска. И други такива, част от тях присъстват и в залата, но в крайна сметка ние тук, като общински съветници сме се събрали и трябва да мислим за бъдещето на Силистра. Бъдещето на Силистра минава през инвестиции. Инвестициите трябва да дойдат някъде. За да дойдат предходното управление помня колко инвеститори идваха. Идваха инвеститорите и трябва общината да ги занесе при частен собственик на земя. Частният собственик на земя иска от 50 до 70 евро. В Божурище искат 18 евро до София. Евро на квадрат, ние искаме 50. Нали човек, като е негова земята, може да иска и 100. Това си е негово право. Има Конституция на Република България, където частната собственост е неприкосновена. Той ако иска ще продава, ако иска ще възстановява завода, които си го е купил, ако иска ще си го събаря. Каквото му душа иска. Това е устройството на една държава, закон, конституция и така нататък. За да се развие нашия град ние трябва да имаме място, където да покажем и да дадем на инвеститорите да строят своите заводи и фабрики и да осигуряват работни места на силистренци, защото в едно бяхте прави госпожо, Силистра умира в другия случай. Това е положението!“
Думата беше дадена на г-жа Мария Димитрова: „Аз мисля, че това тръгна от една статия, която беше не знам от кого продиктувана, че едва ли не тук ще се строи завод за водород и бяха притеснени. Ако някои има тук, които да обясни наистина от къде тръгна това нещо и защо се прокраднаха такива мисли, идеи?“
Председателстващият заседанието г-н Димитър Трендафилов даде думата на г-н Александър Сабанов – Кмет на Община Силистра: „Госпожо Стойчева прекалено много отдавате на писателство на някои фалшиви профили във фейсбук. Няма такова нещо, аз и на пресконференцията го казах общинския съвет решава какво ще има и какво няма да има на тая територия. В крайна сметка, когато бъде изготвен генералния план за „Индустриалния парк“ там ще има в самия генерален план се разпределят самите парцели. Кой парцел за какво ще бъде. Това ще стане ясно още в рамките на година, година и половина до две в зависимост от това колко бързо успеем да изготвим документацията и да минем процедурата по ОВОЗ и така нататък. Има доста процедури, които трябва да се извървят, за да стане тази земя „Индустриален парк“. Оттам насетне понеже някои може да не е гледал пресконференцията да обясним. Много са стъпките от това да придобием земята докато стане „Индустриален парк“. Има останали мисля, че около 40 милиона от предходната процедура, която е по Плана за възстановяване и устойчивост за изграждане на индустриални зони от които се възползваха примерно Свищов, Пловдив и други. Това е единия начин да създадем индустриална зона. Участваме в Плана за възстановяване и устойчивост с проект за изграждане на индустриална зона, поне трябва да имаме земя върху, която да бъде изградена, а ние сме и напред защото ако не беше приет Общия устройствен план отнема много, много дълго време ОУП да бъде изменен. Така, че ако отворят етап две на индустриалните зони по ПВУ, ние ще може да участваме. Другият вариант е ако не го отворят и не се случи в тази посока нищо имаме най – лесния вариант да отидем в Министерството на икономиката, индустриални зони, да се включим, да направим между държавата и общината партньорство. Те да инвестират и да управляваме заедно една индустриална зона, която между другото Министерство на икономиката, индустриални зони, да се включим да направим между държавата и общината партньорство. Между другото Министерството на икономиката когато ходи по форуми международни представя всичките си „Индустриални зони“ и ще бъде дори и по лесно за нас, но все пак ние на първо време мисля, че е редно да пробваме сами да се справим, ако не успеем в рамките, не бъде отворен Плана за възстановяване и устойчивост, етап две за индустриални зони, тогава ще потърсим разбира се Министерството на икономика, където няма проблем това нещо да се случи.“
Думата беше дадена на г-жа Мария Димитрова: „Все пак социалната медия и социалните групи все пак са една от най-големите медии. Казвате да не се вслушваме.“
Председателстващият заседанието г-н Димитър Трендафилов даде думата на г-н Александър Сабанов – Кмет на Община Силистра: „Все пак има много фалшиви новини в социалните групи. Понеже всякакви неща се твърдят в социалните медии, Вие тук, които сте избрани за общински съветници имате достъп до информация обществена, както и не всеки гражданин на община Силистра може да отиде и да провери нещо в общината. Дали му се занимава или не му се занимава няма никакво значение, но Вие като общински съветници всички Вие сте достатъчно зрели. Многогодишни съветници има. Това нещо и лъжите, които се говорят са ясно от кого излизат. Аз не виждам тук някои да не си дава сметка и да не знае кои пише глупости в интернет!“
Думата беше дадена на г-жа Милена Павлова гост на заседанието: „Вие самият казахте един път, че няма да се изгражда завод за зелен водород и в следващия момент казахте, да има такива постъпки, но той е на друг парцел. Защо казвате, че някой спекулира?“
Председателстващият заседанието г-н Димитър Трендафилов даде думата на г-н Александър Сабанов – Кмет на Община Силистра: „Защо Вие ли спекулирате? Помислете си пак, Вие ли спекулирате? Завод за зелен водород има постъпки да се прави в частен имот. Пак казвам, Конституцията на Република България дава право на собствениците на земя, тоест правото на собственост е неприкосновена. Всеки може да прави каквото си иска, на земята си. Има държавни органи, които казват дали е позволено или не е позволено. Няма нищо общо едното с другото. Да, има постъпления, но не в този терен. Ние говорим в момента за общинска собственост върху, която се изгражда „Индустриален парк“.“
Думата беше дадена на г-н Георги Гайдаров: „Господин Председател, искам да отбележа нещо, че тези атаки, а и не само за „Индустриален парк“ играят със страховете на хората. Не знам тука защо въобще се намеси водорода. Той е по лек от въздуха и може би се опасяват, че ще вдигне земята и ще излети с нея, но той няма отношение към това и искам само да кажа на госпожата, че когато се опитва да плаши хората не трябва да лъже, защото водата на Силистра, госпожо не се намира там. Двата ренея не са на терените за които говорим, а тръбите отдолу са на дълбочина, където собствеността е на държавата. Ако не Ви е ясно да Ви обясня. Така, че не плашете хората и не приказвайте празни приказки, че водата ще и стане нещо.“
Господин Стефан Железов: „Последно искам да обясня на ентусиазираната госпожа с дългото слово преди малко от гледна точка на човек, които съм икономист и чете всички закони, че 2021 год. март месец в Закона за индустриалните паркове има заложено искане за минимална площ на индустриален парк от 300 декара. Като е толкова компетентна нека да прочете, къде има друго място в Силистра, общинско където е подходящо разположено и да бъдат 300 декара предназначени за такава цел. Такова проучване се прави от много дълги години, в това число и аз съм участвал в него. Мога да Ви кажа, че такива терени има единствено в частна собственост. Собствениците с които, аз съм водил разговори за изграждане на социални паркове. Няма друго възможно място на територията на община Силистра, отговарящо на изискванията на Закона за индустриалните паркове.“
Думата беше дадена на г-н Валентин, гост на заседанието: „Казахте, че количеството земя, което давате на селскостопанския техникум е с коефицент 100 декара разлика, обаче искам да кажа следното разходите, които ще дадат селскостопанския техникум за тази земя при обработка ще бъдат много по големи от разходите при по-малко количество земя, а приходите ще бъдат много по-малки, а и селскостопанския техникум ще понесе щета.“
Председателстващият заседанието г-н Димитър Трендафилов: „Ще Ви уточня и друг факт, който не беше цитиран тук, че са проведени разговори с настоящите наематели на излишната им за практика земя и те са готови да подменят договорите и да може да бъде предоставена.“
Господин Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 7 гласували: 7 гласа „за, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.2: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
3. ДЗ с вх. № 1229 от 12.02.2025 г.: Замяна на имот – общинска собственост с част от имот – частна собственост в с. Айдемир чрез предварителен договор по чл. 15, ал. 3 от Закона за устройство на територията.
/т.4 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият комисията даде думата за въпроси във връзка с докладната записка. Такива не бяха направени.
Господин Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 6 гласували: 6 гласа „за“, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.3: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
4. ДЗ с вх. № 1219 от 11.02.2025 г.: Приемане на Стратегия за управление на общинската собственост за срока на мандат 2023 – 2027 г..
/т.5 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият комисията даде думата за въпроси във връзка с докладната записка. Такива не бяха направени.
Господин Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 6 гласували: 6 гласа „за, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.4: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
5. ДЗ с вх. № 1237 от 17.02.2025 г.: Определяне на свободни общински пасища и мери за 2026 година, приемане списъците на имотите за общо и индивидуално ползване, годишния план за паша и определяне правила за ползване на общински пасища и мери.
/т.6 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият комисията даде думата за въпроси във връзка с докладната записка. Такива не бяха направени.
Господин Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 6 гласували: 6 гласа „за, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.5: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
6. ДЗ с вх. № 1224 от 12.02.2025 г.: Приемане на Програма за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост в Община Силистра през 2025 г..
/т.9 от Дневен ред към Покана № 21/
Господин Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 6 гласували: 6 гласа „за“, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.6: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
7. ДЗ с вх. № 1228 от 12.02.2025 г.: Промяна на решение № 707 от 07.08.2013 г. на Общински съвет – Силистра.
/т.17 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият комисията даде думата за въпроси във връзка с докладната записка.
Думата беше дадена на г-жа Мария Димитрова: „Госпожо Неделчева защо се е случило 12 години този човек да не си приключи?“
В отговор г-жа Снежана Неделчева: „Решенията на общинския съвет нямат срок и аз няма как да знам защо този господин не си е направил ПУП до момента. Не е първия, предполагам, че няма да е и последния. Грешката идва от мащаба по които е изчислявана преди това площта по кадастрална карта. От там се получава и ние първо се стресирахме. Откъде толкова голяма разлика? После уточнихме, че е от мащаба.“
Господин Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 7 гласували: 7 гласа „за, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.7: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
8. ДЗ с вх. № 1210 от 06.02.2025 г.: Продължаване ползването под наем на терен, част от ПИ с идентификатор 66425.501.3276 по КК на гр. Силистра, върху който е поставен преместваем обект, за тото пункт.
/т.18 от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият комисията даде думата за въпроси във връзка с докладната записка. Такива не бяха направени.
Господин Димитър Трендафолов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 7 гласували: 7 гласа „за“, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.8: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
9. ДЗ с вх. № 1260 от 25.02.2025 г.: Разпореждане с имоти – частна общинска собственост в с. Полк. Ламбриново, находящи се на ул. „Трета“.
/т.допълнителна от Дневен ред към Покана № 21/
Председателстващият комисията даде думата за въпроси във връзка с докладната записка. Такива не бяха направени.
Господин Димитър Трендафилов подложи на гласуване докладната записка.
С резултат от гласуването: от общо 7 гласували: 7 гласа „за“, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”.
Становище по т.9: Членовете на комисията решиха да подкрепят проекта за решение към докладната записка.
Поради изчерпване на дневния ред в председателстващия Постоянната комисия по „Общинска собственост, приватизация и следприватизационен контрол, жилищна политика“ – г-н Димитър Трендафилов – Председател на Общински съвет – Силистра, закри заседанието.
Протоколът е изготвен на 26.02.2025 г..
Председател : …………………………
/Илиана Митева/
Зам. – председател: ………….…………….
/Станислав Ковачев/
Председателстващ: …………………………
/Димитър Трендафилов/