Работно време: Понеделник - Петък: 8:00 ч. - 17:00 ч.

 

ПРОТОКОЛ № 13

 

ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ПОСТОЯННАТА КОМИСИЯ ПО

 „ОБРАЗОВАНИЕ, КУЛТУРА, КУЛТУРНО – ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЕ И ИМЕНУВАНИЯ, НАУКА И МЕДИЙНА ПОЛИТИКА”

 

         На 17.12.2024 г. от 10:10 часа в заседателната зала на Общински съвет – Силистра се проведе присъствено заседание на постоянната комисия по „Образование, култура, културно – историческо наследство, вероизповедание и именувания, наука и медийна политика“ към Общински съвет – Силистра.

По правилник Председателят на постоянната комисия направи проверка на кворума. Общинските съветници удостовериха присъствието си с подписи в присъствения лист на постоянната комисия, който е неразделна част от настоящия протокол.

Според присъствения списък, отсъстващ от заседанието е: Веселин Суров Мария Недялкова и Илиана Митева.

При проверката на кворума беше установено, че от общо 9 общински съветника в залата присъстваха 7 и на основание чл. 27, ал. 2 от ЗМСМА заседанието бе обявено за открито. След започване на заседанието се включи г-н Суров.

Присъстващи гости на заседанието бяха: Директор дирекция „Правна“ Николай Николов, Анелия Василева началник Отдел  „Счетоводство и контрол“ и гл. счетоводител, Павлина Петрова Гецова началник отдел „Финанси и бюджет, журналисти, Галина Даскалова, началник отдел „Образование, култура и спорт“ и граждани.

Председателят на комисията гжа Теменужка Богданова, докладва дневния ред на заседанието, представен и обявен предварително.

 

  1. ДЗ с вх. № 1069 от 22.11.2024 г.: Приемане на Отчета за дейността на Общински съвет по наркотични вещества и Превантивен информационен център по зависимости за 2023 година.

.10 от Дневен ред към Покана № 19/

 

  Председателят на комисията даде думата за мнения, въпроси и предложения по разглежданата точка.

Председателят гжа Теменужка Богданова, изказа следното: „Това е отчета за 2023 година, малко в късен етап ни е изпратен този отчет, но сме длъжни да го разгледаме. Бих искала да разясня малко това, което е представено. Част от общинските съветници са в този мандат за първи път и затова е нужно да кажем някои неща. Общинския съвет по наркотични вещества е създаден, за да отговаря на изискванията на Националния съвет по наркотични вещества, който е орган на Министерството, чийто председател е Министърът на здравеопазването. Съгласно Правилника по наркотични вещества, те трябва да разработват и приемат общински програми за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества. И те ни предлагат отчет за провеждането на тази политика в Общината. Именно за изпълнението на всички тези задачи Общинският съвет по наркотични вещества, за неговите функции, за да се реализират, е изграден Превантивно информационен център /ПИЦ/. Тъй като малко информация липсваше в представения отчет, но аз съм убедена че ще бъде допълнена тази информация от вносителя г-жа Петрова, ще и дам думата след това. Аз специално се запознах с отчета и с Националните програми по, които те работят, които са „Кодово име „Живот““ и „От връстници за връстници““. Тук какво ми направи впечатление в отчета, личното мнение си изразявам и това е че по двете Национални програми през 2023 година е било проведено едно обучение с психолог от ПИЦ в гр. София. В отчета са посочени много съвместни инициативи и кампании с други институции, като например – община Дулово, Главиница, Варна, Бургас и т.н., като най-вече със Регионалната здравна инспекция, с общежитие „Младост“ с ученическия парламент и най-вече с комисията МКБППМН. Направи ми приятно впечатление, че дейностите на Общинския съвет по зависимости чрез ПИЦ и чрез МКБППМН продължават и през летния сезон, когато няма учебен процес. Бих искала да кажа, че би било хубаво да бъдат посочени изводи и заключения от всички дейности, които са изброени, защото е необходими да се очертаят рамките на ефекта, който се получава. Към стратегията има план за действие, този план който се реализира по места по общини, този план е подписан от двете Министерства, не само от Министерството на здравеопазването, но и от Министерството на Образованието. Така, че нашата комисия има отношение към тези проблеми.               

Г-жа Ценка Петрова – специалист ПИЦ, изказа следното „Ние предимно работим с млади хора. Ходим по училищата, влизаме по различни теми по две Национални програми. ПИЦ работи само по универсална превенция, другите две са селективна и индикативна. Ние работим само по универсална. „Кодово име Живот“ е за ученици 5-7 клас, като темите са 5 на учебна година. Цялата дейност е предотвратяването употребата на наркотични вещества. Темите, по които говорим, са предимно за вредите от употреба им и утвърждаване на здравословен начин на живот. Основната цел е изграждането на личностни умения да се справят в трудни ситуации. Голямата ни програма 8-11 клас, тя е с продължителност 4 години и също разглеждаме по 5 теми на година. Тази програма е малко-по различна. Тук целта е връстници да обучават връстници. Ние направихме обучение и обучихме доброволци, които да влизат по тези теми и да ги прилагат, но много трудно се случва това, защото децата са ангажирани и не им се поема отговорност към това. Въпреки това, ние сме направили целия цикъл от програмата.“

Г-жа Теменужка Богданова, изказа следното: „Как определяте целевите групи, т.е. методиката, как се избират училищата и паралелките?“

 Г-жа Ценка Петрова – мл. специалист ПИЦ, изказа следното: „Когато стартираше програмата, ние обучихме училищни специалисти  на територията на Община Силистра. На това обучение имаше специалисти, които проявиха интерес към програмата.“

Г-жа Теменужка Богданова, изказа следното: „Как ги мотивирате? Чрез съвместна работа с директори, с класни ръководители?“

Г-жа Ценка Петрова – мл. специалист ПИЦ, изказа следното: „Първо с директора. В началото на учебната година, ние изпращаме писма до училищата, отново да кажем, че тези програми съществуват, че се провеждат и от там нататък, те ни изпращат отговор дали желаят да участват. Паралелките ги посочва училищният специалист или педагогическият съветник или психолог. Те преценяват коя паралелка има най-голяма нужда. “

Г-жа Галина Павлова – общински съветник от групата на „БСП“, изказа следното: „Много ми беше интересно да Ви прочета отчета, признавам си до сега не съм се запознавала до такива детайли относно вашата работа. Просто като препоръка, нямам забележки към отчета, но наистина бъдете по-активни. Темите са доста сериозни. Това е наистина голям проблем сред нашите млади хора. Бъдете по настоятелни, да влезе информацията в училищата, чрез хората които сте обучили.“

Г-жа Теменужка Богданова, изказа следното: „Каква е вашата самооценка? Има ли ефект от тези дейности, кампании които се правят.“

Г-жа Ценка Петрова – мл. специалист ПИЦ, изказа следното: „Нашата цел е да информираме учениците от вредите. От наши направени кампании нямаме обратна връзка. По Националните програми, ние спускаме анкети в началото и в края на учебната година, която после изпращаме на Националния център и те вече ги обобщават. Дали постигаме някакъв ефект не мога да кажа.“

Г-жа Теменужка Богданова, изказа следното: „За следващата година, бих желала в отчета да има анализ, изводи, обобщение от тези кампании и дейности които правите.“

Председателят гжа Теменужка Богданова подложи на гласуване докладната записка.

С резултат от гласуването: от общо 7 гласували: 7 гласа „за“ – Веселин Суров, Галина Павлова, Денка Михайлова, Лазар Лазаров, Марин Николов, Мария ИлчеваИванова и Теменужка Богданова, 0 глас „против” и 0 гласа „въздържал се”.

 

Становище по т.1: Членовете на комисията изразиха положително становище и подкрепят проекта за решение към докладната записка.

 

  1. 2. ДЗ с вх. № 1102 от 04.12.2024 г.: Приемане анализ за потребностите от подкрепа за личностно развитие на децата и учениците на територията на община Силистра.

.11 от Дневен ред към Покана № 19/

  Председателят на комисията даде думата за мнения, въпроси и предложения по разглежданата точка.

Председателят г-жа Теменужка Богданова, изказа следното: „В този толкова подробен анализ научих много неща, които в такива детайли не съм знаела. Целта на този анализ е защото изтича две годишния период и предстои нов две годишен период 2025-2026 година, за да регламентира подкрепата, потребностите от такава подкрепа за личностно развитие на децата и учениците. Анализът прозира как съвместната работа и усилие на отделните институции, как става повишаването на услугите и т.н. Подробно съм разгледала този анализ и мога да споделя личните си впечатления, но най-силно впечатление ми направи това, че веднага се извеждат изводите, които произтичат от този две годишен период на работа. Всичко много подробно е описано. Това, което ми направи впечатление е че в сравнение с миналата година, през тази година са намалели броя на институциите, които самостоятелно могат да обезпечават тази подкрепа. Но расте броя на децата със специални образователни потребности. “

Г-жа Галина Даскалова – Началник отдел „Образование, култура и спорт“, даде разяснение по събирането на информацията от различните институции, преди да ги обобщят в един основен документ, а именно анализа и предоставянето му на Общински съвет – Силистра.

Г-жа Галина Павлова – общински съветник от групата на „БСП“, изказа следното: „В анализа е засегнато, че са възложени дейности на външни лицензирани доставчици на социални услуги, това са три броя – СНЦ „Надежда за добро бъдеще“, сдружение „Екатерина Каравелова“. При кои ситуации се налага използването на техните услуги? Получавате ли обратна информация, доклади отчети и т.н.? “

Г-жа Галина Даскалова – Началник отдел „Образование, култура и спорт“, изказа следното: „Самия анализ сме изготвили след като сме получили и тази информация, като сме получили информацията от отдел „Здравеопазване и социална политика“. Аз съм убедена, че те получават обратна информация за това, което се случва там и за начина по който се предоставят техните услуги. Не мога да каза, защо са предоставени на външни доставчици. “

Председателят гжа Теменужка Богданова подложи на гласуване докладната записка.

С резултат от гласуването: от общо 7 гласували: 7 гласа „за“ – Веселин Суров, Галина Павлова, Денка Михайлова, Лазар Лазаров, Марин Николов, Мария ИлчеваИванова и Теменужка Богданова, 0 глас „против” и 0 гласа „въздържал се”.

 

Становище по т.2: Членовете на комисията изразиха положително становище и подкрепят проекта за решение към докладната записка.

  1. 3. ДЗ с вх. № 1060 от 18.11.2024 г.: Изменения на Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услугите в Община Силистра. /обсъждане на предложения/

.допълнителна от Дневен ред към Покана № 19/

Председателят на комисията даде думата за мнения, въпроси и предложения по разглежданата точка.

Председателят г-жа Теменужка Богданова, изказа следното: „Както беше обяснено и на предната комисия, това са две докладни, които ще бъдат включени в дневния ред като допълнителни, защото изтича утре регламентирания 30 дневен срок по закона за нормативните актове.“

Г-жа Мария Илчева – Иванова – общински съветник от групата на „ПП-ДБ“, изказа следното: „Имах консултация с юрист, който каза че ние нямаме право да гласуваме Наредбите в комисии преди да е изтекъл 30 дневния срок. Ще помоля юриста на Общински съвет да вземе отношение по въпроса.“

Председателят г-жа Теменужка Богданова, изказа следното: „Предоставено е да разглеждаме тези две точки, които не са качени като допълнителни докладни, тъй като не са входирани, но ние получихме по емейлите си съобщение за това да се запознаем с мотивите и нещата, които са качени на сайта на Община Силистра. Тук няма да ги гласуваме. Разглеждаме ги ако някой има някакви допълнителни предложения, становище или коментар.“

Г-н Димитър Трендафилов – Председател на Общински съвет – Силистра, изказа следното: „Да права сте, няма как да се гласуват след като не са входирани като докладна. Това е едно запознаване с материала и след като вие сте се запознали считам, че ще бъде резонно да бъдат разглеждани на сесия. Тъй като при липса на някакво становище и някакво разглеждане от нас, мисля че ще сме в законово нарушение. Моля г-н Николов – юрист на Община Силистра да вземе отношение. “

Г-н Николай Николов – директор дирекция „Правна“, изказа следното: „Уважаеми г-н Председател, уважаеми общински съветници, аз също считам че въпросните докладни могат да бъдат разгледани след изтичане на 30 дневния срок. Вие в момента както казахте се запознавате с материалите, но след като изтече 30 дневния срок могат да бъдат входирани и гласувани. За следващата докладна, ако ми позволите, е постъпило предложение от управителя на „Синева“ г-н Милен Неделчев, става въпрос за допълнение на функциите на „Синева“.

 

Становище по т.3: ………………………………………………………………

 

  1. ДЗ с вх. № 0000 от 12.2024 г.: Приемане на Правилник за организацията и дейността на Общинско предприятие „Синева“ към Община Силистра. /обсъждане на предложения/

.допълнителна от Дневен ред към Покана № 19/

 

Становище по т.4: ……………………………………………………………….

 

Поради изчерпване на дневния ред гжа Теменужка Богданова,  Председател на постоянната комисия по „Образование, култура, културно   историческо наследство, вероизповедание и именувания, наука и медийна политика“, закри заседанието.

 

        

 

Председател : …………………………

                        /Теменужка Богданова/

 

                                                   Зам. – председател: ………….……………

                                                                                      /Марин Николов/