Защо Денят на победата е Ден на Европа?
Две години са особено важни в историята на Европа -1945 и 1950, години, белязани от времето на миналия век, но особено актуални през настоящия. И кое е това, което ги обединява завинаги? Изминали са 79 години от най-мрачната и най-трагична война, 79 години от една победа-победа на справедливостта и на демокрацията и 74 години от първата крачка по пътя на обединеното европейско семейство.
Сълзи на радост се появяват в очите на войниците в окопите на 9 май 1945 година, когато се разнася вестта за края на войната, една жестокост, несравнима с всичкото възможно зло на тази земя. Това е денят на победата, ден, без който Европа и светът щяха да бъдат различни днес. Цената на свободата е изключително висока – милиони са жертвите. Нашата Европа е разрушена не само физически, унищожена е нейната икономика. Тази война едва ли някога ще избледнее в спомените на поколенията. Това, което е днес Европа и Европейския съюз, се дължи на победата над хитлерофашизма. Тази победа е онази основа, върху която се извършва и продължава да се развива европейското обединение.
Най-важното послание от победата е, че воювалите страни осъзнават алтернативата в обединяване на своите усилия на основата на общо споделено разбиране за водещите човешки ценности и права. Само 5 години след кошмара от войната, от факта, че Европа е сломена от загубите, разумни държавници осмислят, че за да се осигури просперитет, мир и благоденствие, в Европа трябва да се преодолее съперничеството между техните страни, наследени от предишни периоди. Прогресивни ръководители на европейски страни разбират цената на обединяване на усилията им – възстановяване и развитие на икономиките им. Датата е знакова, 9 май 1950 г., когато Робер Шуман представя своята декларация пред международната преса в Париж. Той предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на производството на въглища и стомана – отрасли, които са играли важна роля при въоръжаването през Втората световна война. Страните, към които апелира Шуман, доскоро са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си. Именно на тази дата, с тази декларация, се поставя началото на обединението на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения. Алтернативата е – общност на споделени ценности и интереси.
И едва ли това би се случило, ако не бе предшествано от Деня на победата! Налице е симбиоза между двете значими събития – Денят на победата и Денят на Европа, те са синоними на един факт, на едно събитие. Обединена Европа я има, защото е постигнат с общи усилия Деня на победата. Денят на Европа е празник, съчетал в себе си тържеството на освобождение с тържеството на стремежа към мир и „единство в многообразието”.
Празнувай Европа, ти се възроди от пепелта. Радвай се, че днес народите ти живеят в мир и сътрудничество. Празнувай на 9 май своя рожден ден, оглеждайки се в мирния небосклон.
Доц. д-р Теменужка Богданова,
Председател на ПК по Образование, култура, културно– историческо наследство, вероизповедание и именувания, наука и медийна политика